Hanh Nhat Thich


THICH NHAT HANH je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem.

Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal na koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného 
buddhismu během vietnamské války. 

V roce 1965 Thich Nhat Hanh založil Řád Tiep Hien (Řád Spolu-bytí), který má dnes více než čtyři sta členů a takzvané užší společenství, tvořené několika tisíci lidmi, kteří se drží podobných zásad. Cílem řádu je být v kontaktu sám se sebou a s realitou, věnovat se porozumění a soucitu a neoddělovat se od okolního světa. Lidé by měli být vnímaví jak ke kráse světa (ke kráse sněhových vloček, měsíčního svitu, květin), tak i k utrpení světa (k chudobě, nemocím, mučení a útlaku). 

V roce 1967 byl Thich Nhat Hanh nominován Martinem Lutherem Kingem Jr. na Nobelovu cenu za mír, mezi lety 1973 až 2017 žil ve Francii, v roce 2018 se po 45 letech v exilu vrátit domů do Vietnamu. Je považován za průkopníka aplikovaného buddhismu na Západě, kde založil síť klášterů a meditačních center, nejznámějším z nich je Plum Village v jihozápadní Francii. 
Cesta osvobození
D

Cesta osvobození


Na jaře 1998 vedl vietnamský zenový mistr a mírový aktivista Thich Nhat Hanh v Burlingtonu ve státě Vermontu jedenadvacetidenní soustředění o dýchání s plným vědomím.

Každodenního programu, jenž se skládal z meditací v sedě, v chůzi, jídla v tichosti, diskusí a promluv Thiche Nhat Hanha, se účastnilo čtyři sta lidí z celého světa, z nichž někteří byli již celkem znalí buddhistického učení a praxe; pro mnohé to však bylo jejich úplně první buddhistické soustředění.

Díky společné praxi plného vědomí a naslouchání přednáškám Thiche Nhat Hanha byli tito lidé přeneseni z každodennosti do místa hlubokého klidu a objevili mnoho nového o životě.
 
Tato kniha záměrně zachovává tón a styl meditačního soustředění, včetně zvuků zvonů, přestávek k meditaci a sezení pro otázky a odpovědi. Atmosféra soustředění je tak zprostředkována čtenářům, kteří se zrovna tak dlouhého hromadného sezení účastnit nemohou. Kniha je ale i oblíbeným společníkem na různé transformační, relaxační a meditační pobyty.

 

Číst více
Štěstí
D

Štěstí


V kapitolách věnovaných každodenní praxi, vztahům, tělu, vědomému jezení a bytí v přítomnosti s dětmi učí autor čtenáře cvičením, která lze poměrně snadno zapojit do běžného života, a obohatit se o plnou přítomnost, z níž povstává štěstí. Cvičení se týkají situací při práci, při jídle, při výchově dětí, při řízení nebo i při chůzi, sezení a dýchání. Štěstí je přístupné neustále, teď a tady.
Číst více
Bez bahna lotos nevykvete
D

Bez bahna lotos nevykvete


„Většina lidí má z utrpení strach. Utrpení je ale jako bahno, které pomáhá lotosovému květu štěstí vyrůst. Bez bahna lotosy nevykvetou.“
THICH NHAT HANH

Jeden z nejuznávanějších buddhistických mnichů současnosti v tomto textu předává prosté a dostupné techniky jako umět se zastavit, klidně dýchat, vědomě chodit, hluboce se soustředit. Díky nim získáme energii potřebnou pro každodenní život a také nám pomohou se zklidnit a přijmout utrpení. Některé věci se dají pustit, jiné skutečnosti lze neprohlubovat, každým nádechem můžeme více rozkvétat. K svobodné a čisté mysli máme prostředky na dosah ruky.

Malá učebnice bytí v přítomnosti.
Číst více