Súkupová Lucie


Již jako studentka se Lucie Súkupová zajímala o aplikaci jaderného inženýrství v medicíně. I proto si po dokončení bakalářského programu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, zaměřeného na aplikaci ionizujícího záření, zvolila na téže fakultě radiologickou fyziku, která se zabývá použitím ionizujícího záření v radioterapii, radiodiagnostice a nukleární medicíně. Při studiu pracovala ve Státním ústavu radiační ochrany jako výzkumný pracovník v radiodiagnostice, což předurčilo i její další specializaci – radiodiagnostiku.

Po úspěšném obhájení dizertační práce odešla do Institutu klinické a experimentální medicíny, kde působí dodnes na pozici klinického radiologického fyzika. V rámci své práce se zabývá mnoha aspekty radiodiagnostiky – optimalizací zobrazovacího řetězce, radiační ochranou lékařů a pacientů, specifikací a výběrem nových rtg zařízení a podílela se i na tvorbě národních radiologických standardů. Příležitostně pracuje také jako auditor v rámci klinických auditů. Nedílnou součástí její práce je vzdělávání odborných pracovníků, studentů oborů spjatých s radiodiagnostikou, ale i laické veřejnosti. V roce 2017 získala evropskou atestaci a stala se tak prvním expertem radiologické fyziky v České republice.
 
Je členkou American Association of Physicists in Medicine, European Society of Radiology, České společnosti fyziků v medicíně a Radiologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Radiační ochrana při rentgenových výkonech - to nejdůležitější pro praxi
D

Radiační ochrana při rentgenových výkonech - to nejdůležitější pro praxi


Praktická, schematická a přehledná publikace, která vás seznámí s principy fungování jednotlivých přístrojů a zásadami ochrany ošetřujícího personálu a pacientů. 

Kniha je určena zejména radiologickým asistentům a radiologům (i v přípravě k atestaci), dále radiologickým fyzikům (v průběhu celého studia i přípravě na atestaci). Zabývá se rentgenovou diagnostikou z technického hlediska a s ní související radiační ochranou a dokonale zaplňuje bílé místo na našem knižním trhu. Čtenář najde ve výborně obrazově dokumentované publikaci (více než 130 didaktických originálních obrázků a četné tabulky a grafy) vše potřebné. 

Kniha je rozdělena do 10 kapitol. Úvodní kapitola obsahuje základní informace o koncepci radiační ochrany. Dále publikace poskytuje detailní popis jednotlivých komponent zobrazovacího řetězce a přehled zobrazovacích modalit. Přes tyto teoretické kapitoly se autorka dostává k praktičtějším částem, k dozimetrii a odhadu dávek pacientům. Na to navazuje kapitola stručně popisující podstatu radiobiologie a s tím související téma ozáření v těhotenství. V dalších kapitolách kniha poskytuje souhrn praktických aspektů radiační ochrany, kdy používat ochranné stínění a jakým způsobem. V závěru jsou uvedeny testovací otázky, na kterých si čtenář může ověřit své znalosti. 
Číst více